“Perspektiva medijacije u privrednim sporovima u AP Vojvodini” – Okrugli sto organizovan od strane REGUM
27. August 2022.REGUM INTERVJU – prof. dr Sanja Škorić
3. November 2022.CSSP Berlinski centar za integrativnu medijaciju, zajedno sa RCC (Regional Cooperation Council) i IAMSEE (International Association of Mediators From Southeast Europe), organizovao je regionalnu konferenciju SEE „Vreme je za medijaciju“, koja je održana u Zagrebu i onlajn, 30.09.2022.
Konferencija je okupila više od 100 učesnika, uživo i onlajn, iz Jugoistočne Evrope i Evropske Unije, ali i šire.
Na Konferenciji koja je uživo održana u hotelu “Dubrovnik” mogle su se čuti plodne diskusije, izazovi i dobre prakse od stručnjaka za medijaciju, predstavnika pravosuđa, donosioca odluka, izvršne vlasti, organizacija civilnog društva i akademske zajednice iz 12 zemalja.
Poseban fokus Konferencije bio je usmeren na trenutno stanje u sistemima medijacije, zakonska rešenja za dobro i bolje korišćenje medijacije i promociju najboljih praksi.
Otvarajuću ceremoniju su započeli i govore dobrodošlice uputili gospođa Jorida Shytaj, viša politička savetnica iz Regional Cooperation Council, gospodin Christoph Lüttmann, generalni direktor CSSP – Berlin Center for Integrative Mediation, gospodin Stipe Šola, pedsednik Udruženja medijatora Jugoistočne Evrope, te gospodin Denis Redžepović, zamenik političkog izvestioca predstavništva Evropske Komisije u Hrvatskoj.
Prvi panel bio je posvećen trenutnom stanju medijacije u jugoistočnoj Evropi. Učesnici su naročito naglasili specifičnosti medijacije i integracije ovog instituta u privredni i pravni sistema u Turskoj, Severnoj Makedoniji, Grčkoj i Italiji. Konstatovano je da je važno razmenjivati iskustva i analizirati, te upoređivati razvojni put medijacije i trenutna stanja češće i intenzivnije, obzirom da različiti sistemi prpoznaju prednosti i mane različitih ishoda u praksi i na taj način usklađuju zagovaračke pozicije, ciljeve i aktivnosti u kontekstu dalje implementacije alternetivnih načina rešavanja sporova.
Zakonska rešenja za bolju i unapređenje primene medijacije bila su tema drugog panela na kom su predstavnici donosioca odluka iz ministarstava resornih za poslove pravosuđa govorili o trenutnim zakonskim rešenjima i potencijalnim izmenama istih. Opšti zaključak je da svako zakonodavstvo ima svoje specifičnosti koje imaju svoje dobre i lose strane, te da nije dovoljno doneti zakonska rešenja i prepustiti praksu da, bez intervencije donosioca odluka, u ređuje oblast medijacije. Potrebno je permanentno prikupljanje podataka na terenu, a koji se tiču broja medijatora, njihovog kvaliteta, načina organizovanja i delovanja, s jedne strane, kao i broja medijacija i broja senzibilisanih pravosudnih i drugih institucija u odnosu na prihvatanje i praktikovanje medijacije.
Ko i kome promoviše medijaciju? Da li su najbolji promoteri medijacije vlade, posrednici, advokati, građani, korisnici medijacije, lokalne samouprave, poslovna zajednica, sudije…? Šta promovišemo: medijaciju, arbitražu, mirenje, med-arb ili je potrebno fokusiranje samo na jedno? Kako promovišemo alternativno rešavanje sporova, odnosno koji su to primeri kampanja za podizanje svesti javnosti i druge javne aktivnosti? Ovo su bila pitanja na koja su odgovarali panelisti u trećem i ujedno poslednjem panelu na konferenciji.
Na ovom panelu učeće je uzeo i predstavnik iz Srbije, Milan Krilović iz Instituta za medijaciju, pregovaranje i javne politike. Kao izuzetno uspešne načine promocije u Srbiji Milan Krilović je naveo medijaciju u postupku besplatne pravne pomoći u lokalnoj zajednici i pionire u ovom poduhvatu iz Kruševca – organizaciju “Medijatori Kruševca” i medijatorku Jelicu Milosavljević, koja je rekorderka po broju uspešno rešenih medijacija u Srbiji u 2021. godini. Odličan primer promocije medijacije na koji je ukazao je osnivanje “Medijacija Info centra” u Gradu Somboru, koji je nastao saradnjom Osnovnog suda u Somboru, Kabineta gradonačelnika Sombora, lokalnih nevladinih organizacija i Foruma Sudija Srbije, koji je apostrofirao kao sjajan primer saradnje civilnog, privrednog i javnog sektora u lokalnoj zajednici. Nadalje, govorio je o “Medijator magazine” časopisu, uvođenju nastavnog predmeta “Medijacija – teorija, parvo I praksa”, na trećoj godini Pravnog fakulteta Univerziteta Union, o kurikulum Pravnog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu, koji je u master program pod nazivom “Primenjena retorika – javni nastupi”, uveo nastavni predmet “Moot court – medijacija”.
“Mi, u Institutu za medijaciju, smo izabrali da medijaciju promovišemo kao sveprisutnu. Kao instrument svih odnosa u zajednici. Ne samo u kontekstu pregovaranja u privredi ili prevencije sudskih postupaka. Zaključili smo sporazume sa ključnim stejkholderimi u lokalnoj zajednici. Privredna komora Vojvodine, Osnovni sud u Novom Sadu, Privredna akademija i drugi. Takođe, registrovani smo kao pružaoci besplatne pravne pomoći I podrške. U lokalnoj zajednici sprovodimo I publikujemo istraživanja u vezi sa položajem različitih osetljivih grupa i zagovara kod donosilaca odluka. Učestvujemo u razvoju planskih dokumenata, organizujemo stručne skupove na kojima okupljamo sve nivoe vlasti i osetljive grupe. Tako posredujemo u društvenom dijalogu. Naravno, tu su I promo filmovi, društvene mreže, blogovi itd. Sve to pomaže. Imali smo pozive za medijaciju. Uspešno smo radili medijacije za institucije u okviru grada i pokrajine. Imali smo i nekoliko zahtevnih medijacija u privredi. U okviru projekta “Integrativna medijacija u lokalnoj zajednici”, Institut za medijaciju sarađuje sa institucijama, nacionalnim i drugim manjinama u lokalnoj zajednici. Ono što nam fali jeste promocija među građanima na terenu. U razgovoru, licem u lice. Ali su za to potrebni resursi… A, u suštini tu sve počinje. Odatle kreće kultura dijaloga, razgovor, dogovor, poverenje, pomirenje, razvoj”, kazao je na panelu Milan Krilović.
Pročitajte i naš prethodni post: Link